• Margarett A

Instruktorski Kalendarz Adwentowy - 5 grudnia 2020Ponoć adwent jest czasem przygotowania.

Przygotować się – to znaczy konkretną drogą dążyć do określonego celu; to starać się na miarę naszych możliwości, by „być gotowym”. Brzmi znajomo?

Ten adwent nas budzi, nawet jeśli tak o nim nie myślimy. Bo jak już dawno nie, daje nam szansę i czas do refleksji na temat priorytetów. Ale też zachęca do przełamywania tej niepewności, ciemności, która nas ostatnio coraz mocniej otacza. I jednocześnie wzywa do działania, do wzięcia odpowiedzialności, do harcerskiej służby. Do tego, żeby te nasze powtarzane co roku hasła Betlejemskiego Światła Pokoju mogły się wreszcie w tym działaniu zrealizować.

Adwent to jest wyzwanie, bo budzi nas z naszych przyzwyczajeń. Z premedytacją burzy spokój. Woła, by otworzyć się na nowe. By być gotowym, żeby chcieć czegoś więcej. Żeby rzeczywiście podjąć wyzwanie, a nie tylko mówić o obietnicach, postanowieniach i zmianie, na którą „kiedyś” przyjdzie czas. By być gotowym, żeby dojrzeć światło. Być gotowym, żeby przełamać swoje lęki i ograniczenia. Być gotowym, żeby spojrzeć na drugiego. Być gotowym, żeby wyjść z nocy, która nas otacza.

To wymaga, bo wzywa do zmiany w nas samych. Ta zmiana jest punktem wyjścia. A jej nie spowodują nawet zewsząd płynące dźwięki kolęd i najbardziej świąteczna atmosfera. Bez naszej gotowości do zmiany będziemy stać w miejscu z zawiązanymi oczami i narzekać na brak światła.

Możemy czekać i liczyć, że to, co dobre, wreszcie samo przyjdzie i „coś” w naszej rzeczywistości odmieni. Ale „samo” nie przychodzi. A nawet, jeśli przyjdzie, to tej możliwości nie dostrzeżemy. Tu nie ma półśrodków.


„Noc minęła, dzień jest blisko

W jasnym świetle czyńmy wszystko

Ze snu już powstać pora”.


Bądźmy gotowi.


hm. Magda Lenartowicz

60 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Związek Harcerstwa Polskiego

RPM „Ręka Metody”

Trzymaj rękę na pulsie - wchodź na naszą stronę.