top of page
  • Zdjęcie autoraMargarett A

Instruktorski Kalendarz Adwentowy - 20 grudnia 2020Dzisiejsze czytania biblijne zastanawiają mnie. Scena, w której Maryja podejmuje decyzję, by zostać matką Jezusa - to niezwykły dialog. Widzi to, czego nikt nie widzi. I mówi "tak" na prośbę czy też propozycję Boga: wybrałem Cię. Zgadza się w ciemno, mimo, że jest przestraszona i zmieszana. Ufa Bogu i archaniołowi, który w Jego imieniu przemawia. Któż z nas tak potrafi?


W historii Kościoła drogą takiego zaufania Bogu szło wielu. Maryja od razu wiedziała. Była wyjątkowa. Ale my musimy się długo zmagać. Ignacy Loyola oprzytomniał z pychy i wizji sukcesu w szpitalu i w warunkach więziennych. Teresa z Lisieux odkryła drogę małych czynów dobrego serca po zmaganiach z własną nieodpowiedzialnością. Augustyn po latach hulanki, doznał szoku, bo odkrył prawdę po lekturze Biblii. A przecież czytał ją już wcześniej. Apostoł Paweł spadł z konia i stracił wzrok. Musiał spotkać się z wrogiem na polecenie Jezusa, aby zrozumieć swoje powołanie i spojrzeć raz jeszcze na swoje życie oczami Boga. Ojciec Pio przyjął bardzo trudne doświadczenie stygmatów, służąc Bogu i ludziom darami niezwykłego zrozumienia grzeszników. Uratował niejedną duszę od stracenia. Franciszek nagi wyszedł w drogę, porzucając majątek, bo odkrył, że Bóg jest największym bogactwem. Jan od Krzyża cierpiał w ciemnościach wiary, ufając Bogu (a nie emocjom), że na końcu drogi jest Światłość. Ojciec Dolindo przyjmował cierpliwie kolejne ciosy i pomówienia od ludzi, wspierając po drodze wszystkich, nawet swoich wrogów. Oni odkryli Światłość Prawdziwą i pozostali wierni. Mimo wszystko.


Jeszcze kilka dni do Bożego Narodzenia. Ostatnie dni oczekiwania i przygotowań. Czy ufam? Czy wierzę? Jak ufam i jak wierzę? Czy Betlejemska Gwiazda, którą w tym roku też widać na ziemskim niebie wzywa mnie czy zatrzymuje? Napawa nadzieją czy sceptycyzmem?


Chcę uwierzyć jak Maryja.

Maranatha!hm. Jolanta Łaba

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page