top of page

Tegoroczny pomysł kąpielowy

Dlaczego warto jechać?

“Było odlotowo, twórczo i mądrze. Wyjechaliśmy nie tylko z trzonem programu na rok, ale też nowym spojrzeniem, konkretnymi pomysłami i ogromną dawką zapału do działania. Następnym razem przyjeżdżamy w pełnym składzie!” 

 

Tak pisaliście po III Kąpieli Metodycznej. 

Gwarantujemy, że podczas IV Kąpieli Metodycznej:

 

 1. zbudujecie, wychodząc od celu, program, który zachwyci prostotą i rozmachem,

 2. zaowocują w Waszych głowach nowe pomysły i wyzwania do realizacji
  w nadchodzącym roku,

 3. znajdziecie konkretny sposób na postawienie zastępów na nogi,

 4. odkryjecie stopnie i sprawności na nowo,

 5. poznacie sposób na działanie drużyny/gromady, szczepu czy hufca w sytuacji nadzwyczajnej, jaką teraz mamy,

 6. przeżyjecie instruktorską przygodę z poczuciem odpowiedzialności
  i bezpieczeństwa,

 7. zdobędziecie inspirację do obcowania z naturą i bycia jej częścią,

 8. poczujecie na własnej skórze, jak łatwo i ciekawie zorganizować mały obóz drużyny,

 9. może złapiecie myśl jak ściągnąć facetów do drużyny :),

 10. wzmocnicie swoją wspólnotę kadry drużyny, szczepu i hufca.

 

Powodzenie tej misji zależy oczywiście od Waszych otwartych głów i serc, ale my zrobimy wszystko, by tak kolejny raz się zadziało. Nie można przegapić takiej okazji. Przybywajcie, by zanurzyć się w metodzie!

 

Tegoroczny pomysł kąpielowy, czyli o co chodzi?

 

Jak zawsze wyszliśmy od celu, ale tym razem nałożyliśmy na nasze cele instruktorskie obecną sytuację. Ktoś mógłby zapytać – Kąpiel w pandemii? Czy to nie zbyt trudne wyzwanie? Odpowiadamy stanowczo: nie! Przecież każdemu, kto prowadzi drużynę, szczep czy hufiec przychodzi się zmierzyć z wyzwaniem robienia harcerstwa w czasie pandemii i my chcemy być w tym z Wami – pomóc, podpowiedzieć, zainspirować.

Z taką myślą powstały cele Kąpieli:

 

Po pierwsze – Wasz program na kolejny rok harcerski

Już zwyczajowo na Kąpieli nie teoretyzujemy a budujemy po kawałku roczne programy. My zapewniamy Wam inspiracje - Wy chwytacie to, co Wam pomocne. Tym razem zapraszamy trzon kadry drużyn, czyli drużynowych i przybocznych, komendy szczepów i komendy hufców, by Kąpiel metodyczna pomogła Wam stworzyć program doskonały. Doskonały dla Waszej drużyny, Waszego szczepu i Waszego hufca. Zainspirujemy Was na wiele sposobów, kładąc nacisk na program budowany pod działanie małymi grupami, oparty na stopniach i sprawnościach, zachwycający prostotą i rozmachem, w którym przyroda i służba odgrywają ważną rolę. Wspólnie dołożymy starań, by Ci, dla których tworzycie program, zyskiwali z każdym Waszym działaniem większe szanse na mądre, dobre i szczęśliwe życie. Być może brzmi to górnolotnie, ale to wbrew pozorom nie jest trudne! Będzie naturalnie i mamy nadzieję, że efekt końcowy Was zachwyci.
 

Po drugie – rozwiązania na czas pandemii

Harcerstwo ma uczyć znajdowania rozwiązań nie wtedy, gdy są one oczywiste dla wszystkich, ale przede wszystkim wtedy, gdy wielu ich nie dostrzega. Obecne ograniczenia, do których podchodzimy bardzo poważnie, przekujemy w… szansę! Szansę na praktyczną naukę przedsiębiorczości, zaradności i odpowiedzialności. Szansę na wzmocnienie działania systemem małych grup, na wyjście do natury, skupienie się na życiu w odpowiedzialności za nasz świat i najbliższe otoczenie. Szansę na ćwiczenie wczuwania się w potrzeby innego człowieka i szanowania ich. Sytuacja wymaga od nas elastyczności i kreatywności w myśleniu i działaniu i tej okazji na rozwój harcerskiej myśli wychowawczej nie przegapimy!

 

Po trzecie – wzmacniamy Wasze wspólnoty 

Tym razem w jednym małym obozowisku, w bezpiecznym kręgu zgłębiać tajniki metody i programu będą wszyscy  instruktorzy z jednego hufca. Nie rozdzielimy Was. W zależności od zgłoszeń, nie tylko ich liczby, ale też Waszych potrzeb, stworzymy 20-30 osobowe obozowiska dla instruktorów jednego czy kilku hufców – tak byście mogli wymienić też swoje doświadczenia w gronie komend czy drużynowych konkretnej metodyki. W ten sposób damy Wam nie tylko przestrzeń na budowanie Waszego pomysłu, wspólnoty celu i myśli, ale też wesprzemy naturalne środowisko działania drużyn – współpracę drużyna – szczep - hufiec. Nie będziemy zastępować drużynowym hufców czy szczepów, ale będziemy Was zachęcać, byście wspólnie do nas przyjechali, a my pomożemy Wam, jak tylko umiemy najlepiej – wzbogacimy proces wspierania drużyn, który, mamy nadzieję, będzie trwał.

 

W każdym z obozów tegorocznej Kąpieli będzie trwał ten sam program, jednak dostosowany do potrzeb uczestników, którzy w nich będą.

 

Zrobiliśmy dla Was „Ręką metody” sprawności na czas pandemii, które cieszyły się ogromnym wzięciem, zaprosiliśmy Was na śniadania instruktorskie online u Harc-mistrzów o metodzie, programie i ideałach, na które mieliśmy  niemal 1000 zgłoszeń i które zyskały Wasze duże uznanie. Teraz czas na działanie na żywo – Kąpiel metodyczna w pandemii  - bezpieczna i z rozmachem programowym - to kolejne wyzwanie, które mamy nadzieję wesprze Was w Waszych instruktorskich wyzwaniach.

Nie może Was tam zabraknąć.

 

Czas zanurzyć się w metodzie!

Do zobaczenia!

Czuwaj!

W imieniu całej drużyny kadrowej

hm. Jola Kreczmańska

Przewodnicząca RPM „Ręka Metody”

Komendantka Kąpieli Metodycznej

69353085_3040907822618513_64788257607641
bottom of page