top of page

Sprawności na czas epidemii

Druhno drużynowa, druhu drużynowy!


Przyszedł dla wszystkich czas wymagający. Wczoraj pisał o tym do nas Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł zwracając uwagę na sens harcerstwa, którym jest służba i realne działanie. Dla drużynowych to też doskonała okazja kształtowania postaw harcerek i harcerzy. Dlatego działamy. Do tego w duchu, że harcerz jest zawsze pogodny czyli nie rozpacza, nie załamuje rąk. Zawsze. Znaczy, że w czasach epidemii również. Optymistycznie i z nadzieją podchodzi do otaczającego świata odpowiedzialnie podejmując wyzwania względem siebie i innych. I zawsze widzi dla siebie pole czynienia dobra.

Z takiej potrzeby serca zaczęły powstawać oddolne inicjatywy harcerskich sprawności okolicznościowych jak np. hufca ZHP Łódź Polesie, Z takiej potrzeby powstały też propozycje dwóch sprawności Ręki Metody – jednogwiazdkowa „Strażnik zdrowia w czasie epidemii” oraz dwugwiazdkowa „Opiekun w czasie epidemii”. Jak widzicie to nie jest ta sama sprawność w dwóch trudnościach. To są dwie różne sprawności. Spytacie dlaczego? Otóż dlatego, że taka jest dziś potrzeba. Jednogwiazdkowa uczy odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich. To też jest sprawność przygotowująca harcerzy do służby. Druga to sprawność już dotycząca służby, choć wykonywanej bez kontaktu bezpośredniego z innymi osobami. Działamy odpowiedzialnie.

W ten sposób chcemy w Wasze ręce oddać instrument, który nakieruje działania setek harcerek i harcerzy pozostających w domach. Instrument, który niesie ze sobą wartość edukacyjną, ale też mobilizuje do najważniejszych wyzwań dnia dzisiejszego.


Co możecie zrobić, aby je zdobywać z drużynami?

Formalnie musicie spytać komendantów hufców, chorągwi czy możecie je zdobywać w Waszym środowisku. My ze swojej strony przekażemy je do GK ZHP z prośbą o przyjęcie dla całej organizacji. Jeśli tak będzie to Was tu poinformujemy. Mamy nadzieję, że te sprawności szybko wesprą Was w pracy z drużyną. Chorągiew Mazowiecka ZHP już je przyjęła. Potem warto je promować wśród swoich zastępowych i harcerzy, by zachęcić do ich zdobywania każdą harcerkę i każdego harcerza.

Dla 100 pierwszych harcerzy, których drużynowi prześlą do nas zdjęcia z realizacji zadań tych sprawności (np. jak myją ręce, bawią się z rodzeństwem itp.) przekażemy bezpłatnie naszywki sprawności, które będziecie mogli wręczyć na pierwszej zbiórce po epidemii.

Zdjęcia przesyłajcie na adres: rekametody@gmail.com


Bo epidemia kiedyś się skończy. Też dzięki temu, że w mądrą walkę z nią włączymy się wszyscy.


A więc do dzieła! Parafrazując druhnę Jagę, harcerz bez sprawności może dużo chce, ale źle i mało może. W czasach epidemii szczególnie.


Pod sprawnościami znajdziecie wskazówki dla drużynowych do działania z nimi.

JAK ZDOBYWAĆ SPRAWNOŚCI? - WSKAZÓWKI DLA DRUŻYNOWYCH

Cieszy nas tak ogromne zainteresowanie sprawnościami. Ponad 1800 osób w cztery godziny weszło zobaczyć ich treść. Jest mnóstwo udostępnień i dostajemy od Was listy, a nawet pierwsze zdjęcia dokumentujące realizację zadań. Pamiętajmy, żeby zadbać o wychowawczy charakter zdobywania sprawności. Dla przypomnienia przedstawiamy kilka wskazówek jak je zdobywać:


1. Sprawności przyznaje drużynowy i to on odpowiada za cały proces. Brawo dla drużynowych, którzy widzą w tym potencjał wychowawczy!


2. Sprawność każdy zdobywa indywidualnie w swoim domu, przy wsparciu zastępowego. W obecnych warunkach to wsparcie odbywa się „na odległość”. Zastępowych wspiera drużynowy lub przyboczny. Zróbcie karty próby w taki sposób, w jaki robicie to w swojej drużynie. Pamiętajcie, że to może być też rejestr fotograficzny, karta obrzędowa itp.


3. Sprawność zdobywa się jakiś czas – regularne działanie jest w tych sprawnościach bardzo ważne. Po zakończeniu próby sprawność przyznaje drużynowy rozkazem.


4. Zdjęcia, o które prosimy, powinny być przesyłane do nas przez drużynowych. To oni zbierają klika najfajniejszych zdjęć z rozpoczętych działań w drużynie i wysyłają nam je wraz z informacją, ile znaczków sprawności potrzebują oraz podając nazwę i numer drużyny, hufiec i chorągiew. Przesyłacie nam te zdjęcia i rezerwujecie sprawności nie w momencie ich zdobycia, ale po pierwszym czy drugim dniu zdobywania. Ufamy drużynowym, że poprawnie doprowadzą proces zdobywania sprawności do końca.


5. Najciekawsze zdjęcia z próby pokażemy na naszej stronie i FB. Wysłanie do nas zdjęć wiąże się ze zgodą na ich udostępnienie. Nie podajemy, kto jest na zdjęciu. Dzięki tym sprawnościom Wasze harcerki i harcerze już poprzez same wymagania zyskują konkretną wiedzę a regularne działanie kształtuje właściwe nawyki. To musi się dziać w sposób rzetelny, “na serio” tak byście byli pewni, że każda harcerka i harcerz prowadzili wpisane w wymagania działania każdego dnia w czasie epidemii. Te umiejętności, wiedza i dobre nawyki powinny im zostać na dłużej, niż zdobywanie sprawności. To ma mobilizować harcerki i harcerzy oraz pokazywać im dobre wzorce.


6. Wybór zdobywanej sprawności zależy od indywidualnej decyzji harcerki i harcerza. Zadaniem drużynowego, najlepiej za pośrednictwem zastępowych, jest zmotywowanie, zachęcenie i pilnowanie jakości. Musicie być pewni, że Wasi podopieczni wiedzą, umieją i działają, a efekty ich działań są widoczne.


7. Sprawność jednogwiazdkowa nie wymaga długiego czasu próby. Proponujemy tydzień. Sprawność dwugwiazdkowa powinna trwać nieco dłużej, by płynąca z niej wartość nie oddziaływała tylko na osobę, która sprawność zdobywa, ale też na innych – miano opiekuna przecież zobowiązuje.


8. Jutro pod naszym postem dostaniecie informację, jak kupić znaczki sprawności, jeśli nie skorzystacie z naszej puli darmowych sprawności. Koszt sprawności to 1,5 zł. bez kosztów dostawy.

Życzymy powodzenia!

Czuwajmy i działajmy!

8046 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page