top of page
  • Zdjęcie autorahm. Jolanta Kreczmańska

SPRAWNOŚĆ ZUCHOWA na czas epidemii „DZIELNY EPIDEMIOLOG”


Oddajemy w Wasze ręce sprawność DZIELNY EPIDEMIOLOG przeznaczoną do indywidualnego zdobywania przez zuchy. Tworząc tę sprawność koncentrowaliśmy się nie tylko na tym, żeby za jej pomocą zuchy były w stanie odnaleźć się w aktualnej sytuacji i wykształcić nawyki, które pomogą im zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo, ale także na tym, by – tak jak powinno być z każdym harcerskim działaniem – sprawność wspierała rozwój zuchów i kształtowała postawy, na czas epidemii i na całe życie.


Poniżej kilka wskazówek i zasad, które ułatwią Wam i Waszym podpopiecznym realizację sprawności:


1. Za proces zdobywania sprawności odpowiada drużynowy. Brawo dla tych, którzy oprócz ciekawej propozycji aktywności do wykonania przez zuchy, w tej propozycji dostrzegą też potencjał wychowawczy!

2. Sprawność jest zdobwana indywidualnie, to oznacza, że każdy zuch realizuje poszczególne zadania samodzielnie, ale oczywiście ze zdalną pomocą drużynowego lub przybocznego. Ważne jest, byście byli w kontakcie z rodzicami i korzystali z ich wsparcia, bo to oni są w tej chwili w stanie zachęcić dzieci do podjęcia wysiłku i dopilnować, by realizacja zadań była rzetelna. Użyjcie do tego Waszych tradycyjnych form kontaktu z rodzicami zuchów (telefon, maile, komunikatory online) lub wykorzystajcie tę sytuację do znalezienia nowego sposobu – może warto pomyśleć o założeniu grupy na FB, grupowej konwersacji lub katalogu na dysku?

3. Sprawność powinna być zdobywana przez pewien czas. Tylko powtarzanie niektórych czynności (na przykład częstego mycia rąk) pomoże wypracować zdrowe nawyki. Niech zuchy realizują tę sprawność przez minimum dwa tygodnie (niech pamiętają o swoich obowiązkach także po kilku dniach, gdy pierwsze zachłyśnięcie się nowymi zadaniami już minie; niech starają się być coraz lepsze, codziennie coraz sprawniej porządkując swój kącik; niech dzielnie każdego dnia stawiają czoła nudzie związanej z koniecznością pozostania w domu; niech dbają o to, by innym było z nimi dobrze, nie poprzez jednorazowy telefon do babci i dziadka, ale poprzez stały (choć na odległość) kontakt z rodzinnymi seniorami).

4. Poproście rodziców Waszych zuchów (albo same zuchy, jeśli wiecie, że są w stanie!) o wykonanie zdjęć lub filmów z realizacji sprawności. Prześlijcie te zdjecia i filmy do nas. Najciekawsze pokażemy na naszej stronie i FB. Wysłanie do nas zdjęć i filmów wiąże się ze zgodą na ich udostępnienie. Nie podajemy, kto jest na zdjęciu. Zdjęcia, o które prosimy, powinny być przesyłane do nas przez drużynowych. Oczywiście zdjęcia i filmy możecie też sami publikować na stronach swoich gromad czy namiestnictw – to dobra okazja, by nie tylko pokazać skuteczność swoich działań, ale także zmotywować innych do kontynuowania zuchowej pracy w warunkach kwarantanny.

5. Przygotowaliśmy dla Was sto sztuk znaczków sprawności, które rozdamy pierwszym stu zuchom rzetelnie realizującym naszą sprawność – tu liczymy na pomoc i uczciwą ocenę drużynowych, którzy prześlą do nas zdjęcia i filmy oraz informację o realizacji sprawności przez swoich podopiecznych i ilości potrzebnych znaczków, a także informację o nazwie i numerze gromady, hufcu i chorągwi. Przesyłajcie nam te zdjęcia i rezerwujecie sprawności nie w momencie ich zdobycia, ale po pierwszym czy drugim dniu zdobywania. Nasz adres mailowy: rekametody@gmail.com

Ufamy drużynowym, że poprawnie doprowadzą proces zdobywania sprawności do końca. Dla wszystkich, którzy nie skorzystają z darmowych znaczków, stworzymy możliwość ich zakupu – więcej informacji na ten temat podamy wkrótce.Życzymy powodzenia!

Czuwajmy i działajmy!


hm. Elżbieta Noga2374 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page