top of page
 • Zdjęcie autoraAgnieszka Rytel

Natura w ruchu - czyli Ruch dla natury

-- PROJEKT przyjęty podczas III zbiórki RPM Ręka Metody--


Wskazówki dla prośrodowiskowej organizacji form RPM “Ręka Metody”


Wartość natury w naszym harcerskim działaniu i codziennym życiu jest trudna do przecenienia. Nie ma przecież bardziej naturalnego miejsca by prowadzić harcerskie wychowanie niż przyroda - wspierająca nas we wszechstronnym rozwoju. Świeże powietrze, piękno, niewypowiedziana cisza - dziś wiemy, że łatwo może przyjść nam to stracić. Często traktujemy przyrodę jako źródło inspiracji, mówimy o wychowaniu duchowym w jej kontekście, rzadziej już niestety przekuwamy słowa w czyny, podejmujemy się realnych działań by ją bronić i wspierać, by miłowanie przyrody wywiedzione z prawa miało wymiar czynu. Czyż istniałby ruch zawarty w nadgarstku Ręki Metody gdyby nie natura i świeże powietrze.

Organizując biwaki i spotkania Ruchu “Ręka Metody”, każdy z nas po trochu próbował zadbać o ochronę środowiska. Wdrażanie zasad prośrodowiskowych było dla nas naturalne. W związku z tym Ruch Programowo-Metodyczny “Ręka Metody” przyjął wskazówki dla organizatorów wszystkich form przygotowanych przez Ruch. Zbiór ten jest spisem propozycji do realizacji. Pamiętać należy, że będą one stosowane z sukcesem pod warunkiem rozsądnego ich wdrażania.

FORMY W NATURZE

 • Organizujemy jak najwięcej form na łonie przyrody, nie używamy prądu, ograniczamy produkcję śmieci, ścieków itp. Korzystając z natury, prowadzimy naturalne formy pracy, które zminimalizują liczbę druków, materiałów papierniczych itp.,


Spływ kajakowy Pilicą podczas KKK
 • Zwracamy uczestnikom uwagę jakie środki czystości można przywieźć do lasu (np. mydła najlepsze to te w 100% roślinne, warto zwrócić uwagę by nie były wzbogacone zapachami, najlepiej gdy mydło ma nie więcej niż 4-5 składników).

 • Staramy się przygotowywać miejsca ogniskowe by nie zostawiać po nich śladów (leave no trace).

Kuchnia polowa podczas KKK
 • Osadniki i latryny budujemy wg zasad prośrodowiskowych. Do dołów trafiać mogą jedynie naturalne substancje. Wszystkie śmieci wyrzucamy do worków. Doły dobrze maskujemy.

TRANSPORT

 • Organizując formy bierzemy pod uwagę sposób dojazdu. Jeżeli jest taka możliwość wybieramy lokalizację, w którą dojeżdża kolej, organizujemy wspólny dojazd z dworca na miejsce obozowe lub promujemy komunikację publiczną. Jeżeli nie decydujemy się na kolej organizujemy wspólne przejazdy uczestników, z różnych miejsc Polski.

 • Rozsądnie planujemy wykorzystanie samochodów w organizacji form. Organizujemy wspólny przejazd kadry. Ograniczamy ilość wyjazdów samochodów podczas formy, planujemy wcześniej i robimy wspólne zakupy, nie wyjeżdżamy ciągle by kupić jedną rzecz, której brakuje. Wykorzystujemy rowery.

Tour de harcerstwo
 • Unikamy zamawiania pojedynczego towaru przez internet, staramy się kupować lokalnie, tym samym planujemy zakupy programowe zawczasu.

JEDZENIE

 • Gotujemy sami gdy jest taka możliwość, unikając produktów przetworzonych i dbając o zdrowe żywienie.

Gotowanie podczas KKK
 • Zakupy pakujemy do swoich toreb i pojemników, unikamy mnóstwa opakowań plastikowych.

 • Nie używamy jednorazowych naczyń, sztućców, kubeczków – uczestników form prosimy o zabranie swoich naczyń i kubków. Zapominalskim wystawiamy kilka kubków do zwrotu. Jeżeli jest taka konieczność organizujemy catering z naczyniami ceramicznymi lub biodegradowalnymi.

 • Prosimy uczestników (zwłaszcza podczas kursów, wędrówek itp) o przywiezienie swoich butelek na wodę, zapewniamy im dostęp do czystego źródła wody, bądź kupujemy wodę w dużych baniakach - najlepiej wielorazowego użytku.

 • Nie zamawiajmy porcjowanego jedzenie, wtedy się więcej marnuje. Jedzenie, które zostanie w miarę możliwości odwozimy do jadłodzielni, miejsca opieki, itp lub wykorzystujemy w innej formie. Nie wyrzucamy.

 • Na przerwy kawowe wybieramy owoce i warzywa, są nie tylko zdrowsze, ale i możne je kupić we własnych woreczkach lub skrzynkach, a nie kolejnych opakowaniach.

ŚMIECI i SPRZĄTANIE

 • Segregujemy śmieci – nawet gdy w pobliżu nie ma segregacji śmieci. W ten sposób budujemy nawyki. Część np. papieru można użyć do rozpalania w piecach i parnikach, papier można też zbierać na makulaturę, śmietnik mieszany wyrzucamy lokalnie, jeżeli nie ma takiej możliwości dla szkła i surowców można zawieźć dalej samochodem, najczęściej te śmieci nie śmierdzą i to nie problem, bio można zakopać razem z latryną. Zbieramy też oddzielnie korki, baterie itp.

Segregacja odpadów na biwaku KKK
 • Mówimy nie – woreczkom foliowym, jednorazowym opakowaniom, słomkom itp.

 • Zanim coś wyrzucimy zastanówmy się czy to się na pewno nie przyda, zanim wyrzucimy coś zepsutego – zastanówmy się czy na pewno nie da się tego zreperować.

PROMOCJA

 • Nie produkujemy zbędnych gadżetów promocyjnych: a. Prosimy o zabranie długopisów i notesów, dla zapominalskich wykładamy kilka długopisów i kartki do pisania, b. Dobre gadżety to takie, które są wielorazowe, przydatne i nie da się ich zastąpić już posiadanymi, nie są produkowane ze słabych materiałów – np. torba na zakupy z logo, koszulka, c. Stanowczo rezygnujmy z balonów, patyczków, opasek gumowych, smyczek itp

Praktyczna kursowa koszulka na KKK
 • W mailach używamy stopki “Nie drukuj jeśli nie musisz”

PROGRAM

 • Do notowania na zajęciach warto wykorzystywać papier, który jest zadrukowany z jednej strony, czy plakaty reklamowe. Tam gdzie to możliwe nie drukujemy dla wszystkich programów czy materiałów, które są ogólnodostępne w internecie. Na konferencjach możemy zebrać linki do materiałów w jednym miejscu i zadbać o dostęp do internetu.

 • Jeżeli przygotowujemy druki na zajęcia zróbmy to tak by można było je wykorzystać ponownie. Niech będą na grubszym papierze, ewentualnie laminowane, nie wybierajmy papierów powlekanych, po prostu o nie dbajmy dobrze je przechowując. Nie nanosimy na projekty druków, banerów, innych materiałów dat i edycji. Wystarczy logo RM.

Tablica ogłoszeń KKK ze starego prześcieradła, tektury z recyklingu i drewnianych spinaczy

426 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page