top of page
  • Zdjęcie autoraMarian Antonik

Między ciszą a nadzieją. 23 marca 2020
Medytacje szarodzienne: RYTM


I znów poniedziałek.

Tym razem wejdziemy w ten tydzień inaczej.

Zanim zaczniecie czytać, posłuchajcie.

Poczujcie rytm tego utworu.

Utwór muzyczny: Bolero https://www.youtube.com/watch?v=LwLABSm0yYc

***

Codziennie rano otwierasz oczy i zastanawiasz się: co dalej?

Kto i co dzisiaj wyznaczy rytm myśli, rytm życia…

Warto przypomnieć sobie, po kolei, co wyznacza nam tempo dnia.

I kto jest Dyrygentem.

Świat zatrzymał się między obowiązkiem a strachem. Jeszcze kilkanaście dni temu codziennie rano ulice tętniły życiem, budziki dzwoniły zbyt wcześnie, kalendarze wskazywały zapełniony grafik.

Teraz kiedy szkoły prowadzimy w domach, a dzieciom trzeba wyjaśnić, jak ważny jest plan dnia i codzienne wykonywania drobnych obowiązków, kiedy pracujemy zdalnie i wymaga to większej dyscypliny, teraz chyba dopiero można docenić RYTM.

Rytm serca mamy taki sam niezależnie od tego, czy na świecie jest spokojnie czy nie. Czasem wzrośnie nam ciśnienie, czasem zmaleje, ale generalnie serce cały czas bije. Transportuje krew po całym organizmie. I świat też ma swój rytm, który łatwo w sytuacjach kryzysowych zagłuszyć niepotrzebnym niepokojem i zbędnymi czynnościami.

Las szumi tak samo. Niebo nadal jest błękitne. Drogi są na swoich miejscach.

Pies sołtysa nadal wychodzi jak zwykle na róg ulicy, by objąć wzrokiem okolicę. Widziałam go.

Był spokojny, mięśnie miał napięte, sierść czystą i błyszczącą, uszy sterczące w górę, a oczy uważnie rozglądające się po terenie. Ogon wzniesiony w górę na znak czujności. Elegancki i reprezentacyjny. Napawał spokojem.

My też mamy rytm.

Wstań rano, zatrzymaj się na chwilę nad filiżanką kawy, fragmentem książki, refleksją cudzą lub swoją. Pomyśl, co dalej, kim jesteś dzisiaj?

Wstawajmy rano, zawsze o tej samej porze, piszmy, pracujmy, zachęcajmy dzieci do mycia zębów i do odrabiania lekcji. Usiądźmy razem do wspólnej kawy przy porannym stole. Upieczmy ciastka, by świętować kolejny dzień. Wróćmy do chwili wspólnej refleksji na koniec dnia. Niech nasi seniorzy jak zwykle usłyszą codzienne: dzień dobry, dobranoc. Piszmy, malujmy, pracujmy jak dotąd, mimo że w zmienionych warunkach. Dzień jest piękny.

Zachowanie rytmu pozwoli znaleźć spokój i wytchnienie. W nadziei oczekujmy końca izolacji i planujmy codzienne obowiązki w rytmie i z wytrwałością. Rytm nas poprowadzi.


A jeśli chcesz zostać tu jeszcze chwilę, to posłuchaj jeszcze:

Piosenka: Migra, Carlos Santana


Miłego dnia!

Jola Łaba

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page