top of page
  • Zdjęcie autoraMargarett A

Między ciszą a nadzieją. 1 maja"Tylko nasza wiara w mądrość Chrystusa może nas ocalić. Ale do tego potrzeba wojowników gotowych zaryzykować reputację, imię, a nawet życie, aby stanąć po stronie prawdy. Odetnijcie się od tego zepsutego pokolenia. Bądźcie świętymi. Nie zostaliście stworzeni, by się dostosować. Urodziliście się po to, by się wyróżniać..."

Jim Caviezel, odtwórca Roli Chrystusa w "Pasji" Mela Gibsona


W zasadzie ten cytat to moje motto na dzisiejszy dzień. Myślę dziś o mądrości Chrystusa. Ten niezwykły nauczyciel pełen miłości, empatii i współczucia, był jednocześnie  niezłomnym prorokiem prawdy o Bogu, wprowadzającym niepokój w ludzkich sercach. Robił to czasem bardzo gwałtownie, szokując i wzbudzając otoczenie, po to by przemienić ludzi. By ratować ich przed złem.


Mistycy wszystkich czasów pisali i mówili o Nim, że kto raz spojrzał Mu w oczy ten nigdy nie mógł zapomnieć, kim jest.

A kim ja jestem, gdy patrzę w Jego oczy?


Dziś  rano wraca do mnie modlitwa Jezusowa. Jedna z najstarszych niezwykłych modlitw chrześcijańskich:

"Jezusie Synu Boga, ulituj się nade mną..."

...bo nie mam dziś siły być Twoim wojownikiem.


Służba w ZHP pod sztandarem wiary zaczyna przypominać męczeństwo. Służba Bogu i Polsce w harcerskim mundurze staje się wyzwaniem ponad siły. Rota Przyrzeczenia zaczyna być coraz bardziej niewygodna i interpretowana jak komu pasuje.

Słyszę, że mam nie pisać o wierze, bo to kogoś rani. Że moje słowa i świadectwo krzywdzą ludzi. Doświadczam odsuwania mnie od zadań, oszczerstw i przypisuje mi się brak empatii czy uczuć braterstwa ponad podziałami. Zawsze kiedy użyję słów Bóg i wiara, zwłaszcza gdy wypowiem imię Jezus.


Dziś rano w piątek niemal w przeddzień rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 maja zastanawiam się nad tą trudną służbą Polsce. I w mojej głowie brzmią słowa hm. Stefana Mirowskiego:

"Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy  - to nakaz prawdomówności, wierności, zgodności słów i  czynów z nakazami własnego sumienia, swym słowem i czynem harcerz zasługuje na zaufanie, dotrzymuje słowa, przywraca wiarę w solidność, rzetelność, spolegliwość; mówi, co myśli, robi, co mówi. Postawą i zachowaniem daje świadectwo o wartościach, jakie wnosi harcerstwo w życie młodzieży i całego społeczeństwa."


Czuwam, więc dalej. Mimo, że serce boli. Widocznie tak musi być. Czerwona podkładka przebita krzyżem harcerskim - piękny symbol na dziś.
31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page