top of page
  • Zdjęcie autoraMarian Antonik

Jan Rossman (Wacek)

Zaktualizowano: 13 maj 2018

1.

Przed nami kolejna fascynująca lektura. „ Jan Rossman Wacek” Mariana Miszczuka to książka, która nie tylko przybliża nam sylwetkę Jana Rossmana ale jest kapitalną kopalnią wiedzy o harcerstwie. Nie mam wątpliwości, że powinna ona znaleźć się w spisie lektur obowiązkowych dla każdego hm oraz pasjonatów historii harcerstwa. Mam nadzieję że dacie się zaprosić na kolejną wędrówkę tym razem śledząc losy i towarzysząc ważnym wydarzeniom w historii harcerstwa , których aktywnym twórcą był Jan Rossman.(MA)

Na terenie Gimnazjum Mickiewicza działała i działa do dziś jedna z najstarszych drużyn harcerskich – założona w 1911 r. – 3 Warszawska Drużyna Harcerzy im. X. Józefa Poniatowskiego. Jednym z założycieli był wybitny działacz i instruktor harcerski ks. Kazimierz Lutosławski, twórca krzyża harcerskiego…{..) numer 3 drużyna otrzymała we wrześniu 1917 r. i od tego czasu zwana jest popularnie „Trójką”. W roku 1924 Naczelnictwo ZHP uznało ją za czwartą „ najstarszą drużynę Rzeczypospolitej”. ..[..] z jej szeregów wywodziło się 21 harcmistrzów i 24 podharcmistrzów. Instruktorzy „Trójki” odegrali poważną rolę w historii harcerstwa….{..} Do takiej drużyny wstąpił Jan Rossman 6 czerwca 1919 r. Został szeregowym zastępu Żurawi, którym dowodził Mieczysław Dębski. Rówieśnik Dębskiego, także ówczesny zastępowy w 3 WDH, Ryszard Matuszewski, napisał o nim po latach; Był harcerzem wzorcowym, zgrabny, wysportowany, obyty z przyrodą i w niej rozmiłowany, odznaczał się zarazem żywą inteligencją i szerokimi zainteresowaniami. Do tego zastępu należał od 1928 r. Stanisław Broniewski, którego nazywano wówczas” Ciupa”, jako że nie był wówczas wyrośniętym chłopcem.” (MM)2. 13.05.2018„ Najmłodszy harcmistrz.

W styczniu 1938 r. Jan Rossman wziął udział w III kursie harcmistrzowskim w Górkach Wielkich, Stopień harcmistrza otrzymał 10 lutego 1938 r. i był w przedwojennym ZHP najmłodszym instruktorem posiadającym ten stopień. Miał wtedy 21 lat i 2 miesiące, a minimalny wiek dla harcmistrza to ukończone 21 lat.

Regulamin starszyzny Organizacji Harcerzy z 1936 r. stanowił, iż harcmistrzem mógł zostać podharcmistrz, który miał co najmniej dwuletni staż na stanowisku drużynowego(lub podobnym), zorganizował obóz lub kolonie, brał udział w kształceniu kadry, miał II stopień przysposobienia wojskowego( lub odbył służbę wojskową i miał stopień Harcerza Rzeczypospolitej….

Organizacja Harcerzy na początku 1939 r. liczyła 130 589 członków. Na jednego instruktora przypadało wówczas 57 zuchów i harcerzy. Starszyzna liczyła 2281 osób, w tym 649 harcmistrzów., 1503 podharcmistrzów i 129 działaczy…….

Na początku 1939 roku Jan Rossman był kierownikiem Wydziału Kształcenia Starszyzny w Komendzie Chorągwi Harcerzy w Warszawie oraz członkiem Komisji Osobowej i Komisji Prób na stopień podharcmistrza i działacza.”(M.M)

Kiedy czytam ten fragment to po pierwsze namawiam Was kolejny raz do lektury tej książki bo to kapitalna skarbnica wiedzy o historii harcerstwa, a po drugie jak kiedyś ktoś z Was usłyszy, że jest za młody ………to opowiedzcie mu o Janku Rossmanie, Stanisławie Broniewskim, Florianie Marciniaku i całej masie innych fantastycznych młodych instruktorów o, których ktoś wiele lat temu nie pomyślał że są za młodzi ….(MA)133 wyświetlenia1 komentarz

1 comentario


jolanta.kreczmanska
jolanta.kreczmanska
08 may 2018

Bardzo chętnie kupię. Tylko gdzie?

Me gusta
bottom of page