top of page
  • Zdjęcie autoraMarian Antonik

Jan Rossman (Wacek)

Zaktualizowano: 13 maj 2018

1.

Przed nami kolejna fascynująca lektura. „ Jan Rossman Wacek” Mariana Miszczuka to książka, która nie tylko przybliża nam sylwetkę Jana Rossmana ale jest kapitalną kopalnią wiedzy o harcerstwie. Nie mam wątpliwości, że powinna ona znaleźć się w spisie lektur obowiązkowych dla każdego hm oraz pasjonatów historii harcerstwa. Mam nadzieję że dacie się zaprosić na kolejną wędrówkę tym razem śledząc losy i towarzysząc ważnym wydarzeniom w historii harcerstwa , których aktywnym twórcą był Jan Rossman.(MA)

Na terenie Gimnazjum Mickiewicza działała i działa do dziś jedna z najstarszych drużyn harcerskich – założona w 1911 r. – 3 Warszawska Drużyna Harcerzy im. X. Józefa Poniatowskiego. Jednym z założycieli był wybitny działacz i instruktor harcerski ks. Kazimierz Lutosławski, twórca krzyża harcerskiego…{..) numer 3 drużyna otrzymała we wrześniu 1917 r. i od tego czasu zwana jest popularnie „Trójką”. W roku 1924 Naczelnictwo ZHP uznało ją za czwartą „ najstarszą drużynę Rzeczypospolitej”. ..[..] z jej szeregów wywodziło się 21 harcmistrzów i 24 podharcmistrzów. Instruktorzy „Trójki” odegrali poważną rolę w historii harcerstwa….{..} Do takiej drużyny wstąpił Jan Rossman 6 czerwca 1919 r. Został szeregowym zastępu Żurawi, którym dowodził Mieczysław Dębski. Rówieśnik Dębskiego, także ówczesny zastępowy w 3 WDH, Ryszard Matuszewski, napisał o nim po latach; Był harcerzem wzorcowym, zgrabny, wysportowany, obyty z przyrodą i w niej rozmiłowany, odznaczał się zarazem żywą inteligencją i szerokimi zainteresowaniami. Do tego zastępu należał od 1928 r. Stanisław Broniewski, którego nazywano wówczas” Ciupa”, jako że nie był wówczas wyrośniętym chłopcem.” (MM)2. 13.05.2018„ Najmłodszy harcmistrz.

W styczniu 1938 r. Jan Rossman wziął udział w III kursie harcmistrzowskim w Górkach Wielkich, Stopień harcmistrza otrzymał 10 lutego 1938 r. i był w przedwojennym ZHP najmłodszym instruktorem posiadającym ten stopień. Miał wtedy 21 lat i 2 miesiące, a minimalny wiek dla harcmistrza to ukończone 21 lat.

Regulamin starszyzny Organizacji Harcerzy z 1936 r. stanowił, iż harcmistrzem mógł zostać podharcmistrz, który miał co najmniej dwuletni staż na stanowisku drużynowego(lub podobnym), zorganizował obóz lub kolonie, brał udział w kształceniu kadry, miał II stopień przysposobienia wojskowego( lub odbył służbę wojskową i miał stopień Harcerza Rzeczypospolitej….

Organizacja Harcerzy na początku 1939 r. liczyła 130 589 członków. Na jednego instruktora przypadało wówczas 57 zuchów i harcerzy. Starszyzna liczyła 2281 osób, w tym 649 harcmistrzów., 1503 podharcmistrzów i 129 działaczy…….

Na początku 1939 roku Jan Rossman był kierownikiem Wydziału Kształcenia Starszyzny w Komendzie Chorągwi Harcerzy w Warszawie oraz członkiem Komisji Osobowej i Komisji Prób na stopień podharcmistrza i działacza.”(M.M)

Kiedy czytam ten fragment to po pierwsze namawiam Was kolejny raz do lektury tej książki bo to kapitalna skarbnica wiedzy o historii harcerstwa, a po drugie jak kiedyś ktoś z Was usłyszy, że jest za młody ………to opowiedzcie mu o Janku Rossmanie, Stanisławie Broniewskim, Florianie Marciniaku i całej masie innych fantastycznych młodych instruktorów o, których ktoś wiele lat temu nie pomyślał że są za młodzi ….(MA)137 wyświetleń1 komentarz

Kommentare

Kommentare konnten nicht geladen werden
Es gab ein technisches Problem. Verbinde dich erneut oder aktualisiere die Seite.
bottom of page