top of page

IV Kurs Podharcmistrzowski Ręki Metody

8-11.11.2019 Borchówka k. Łodzi i 29.11-1.12.2019 Łódź

Nie wiem czy wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę na co się decydujemy. Kurs pod namiotami w listopadzie. Ci którzy czytali nasze ogłoszenie łapali się za głowę. Ale byli na szczęście też tacy, którzy się łapali, a później mówili, a czemu by nie. Jak się okazało świadoma wyzwania nie była także komenda kursu, która nie zakonotowała, że w listopadzie o 16:15 przyjdą zupełne ciemności i będziemy tak na prawdę mieli dwa razy wieczorne zajęcia, że gotowanie będzie trwało 2 razy dłużej bo drewno jest już nasiąkłe jesienią. 

Ale czym byłby świat gdyby nie stawiał przed skautem wyzwań. I kim byłby skaut gdyby sobie z nimi poradził. A poradziliśmy sobie, bez 2 zdań! 
Pierwszy weekend surowy (nie mylić z survivalowy) przeżyliśmy pod patronatem słowa TOŻSAMOŚĆ. Odbyła się gra o historii harcerstwa - pokazująca to skąd się wzięliśmy i gdzie zmierzaliśmy przez 100 lat historii. Do dna przjerzeliśmy metodę i jej źrodła. Zasmakowaliśmy służby, która okazała się bardzo naturalna i potrzebna (pomagaliśmy fundacji ogarniać teren pod Leśne Przedszkole - budowaliśmy most, plac zabaw, łataliśmy dziury w siatkach i stawialiśmy bramę). Spędziliśmy razem 11 listopada - Święto Niepodległości planując jak możemy zmienić świat i jaka jest tu rola harcerstwa. Uczyliśmy się także komunikować. A wieczory w zadumie poświęcaliśmy poznawaniu autorytetów. A ponad to dyskutowaliśmy cały czas, bez przerwy, w dymie z pieców i dymie z ogniska. 

Drugi weekend łódzki, poświęciliśmy rozmyślaniom jak nasze hufce mogą pracować lepiej i jak my możemy się do tego przyczynić. Nie zabrakło dyskusji o służbie i nocnej wyprawy, by razem stanąć przy ogniu i zagłębić się jeszcze raz w rozmyślanie kim jest podharcmistrz. Po podsumowaniu kursu, stanęliśmy na dachu łódzkiej Manufaktury, by mając piękny widok podżiękować sobie za wspólny czas i wspólne przeżycia. To był na prawdę bardzo dobry kurs. 

 

Komeda kursu:

komendantka: hm. Agnieszka Rytel - Chorągiew Łódzka, 

hm. Michał Biały - Chorągiew Dolnośląska, hm. Lidia Jóźwiak-Kukawska - Chorągiew Stołeczna, hm. Anna Miszczak - Chorągiew Zachodnio-Pomorska, hm. Kasia Rytko - Chorągiew Łódzka, phm. Piotr Bańdur - Chorągiew Podkarpacka, phm. Kasia Rawiak - Chorągiew Podkarpacka, phm. Aleksandra Górska - Chorągiew Łódzka, phm. Maciej Pietraszczyk - Chorągiew Stołeczna 

Kurs organizowany wraz z ChSI Osnowa Chorągwi Łódzkiej.

bottom of page