top of page

V Kurs Podharcmistrzowski Ręki Metody

29.11-1.12.2019 Biery -Stanica Kamińskiego w Górkach Wielkich i 3-6.01.2020 Kraków

Dobry kurs tworzą ludzie, program i miejsce. Piąty z kolei kurs podharcmistrzowski Ręki Metody miał to wszystko. Lepszego miejsca, w którym można pochylić się nad harcerską tożsamością i zgłębić tajniki Metody nie mogliśmy sobie wymarzyć. Tym razem harcerskie ścieżki zaprowadziły nas do Górek Wielkich, gdzie dosłownie mogliśmy dotknąć historii i zastanowić się nad tym, co jest istotą harcerstwa. Bliskość natury oraz inspirujące dyskusje sprawiły, że z pierwszego biwaku wszyscy: i uczestnicy i kadra, wyjeżdżaliśmy z uśmiechami i tym charakterystycznym „swędzeniem mózgu”. Po to, by już niedługo, bogatsi o doświadczenia realizacji zadań międzybiwakowych, spotkać się w równie magicznym miejscu – Krakowie.
Drugi biwak to przede wszystkim wgryzanie się w ideę stopnia podharcmistrza i próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, co oznacza bycie instruktorem. To także wędrówki po krakowskich zaułkach i szukanie w nich inspiracji do budowania takiego programu, by wspierał wszechstronny rozwój, bazował na stopniach i sprawnościach a jednocześnie był dla młodych ludzi inspiracją do stawiania sobie wyzwań. Było też budowanie wspólnoty hufcowej (na przykładzie naszego kursowego hufca) i rozmowy na temat tego, jak nie bić głową w ścianę, ale małymi krokami zmierzać do celu.

Z kursu wszyscy wyjechaliśmy z duża dawką inspiracji, pomysłów, ale przede wszystkim z przyjaźniami, które pozwalają wierzyć, ze w zmienianiu świata, także tego naszego harcerskiego, nigdy nie zostaniemy sami.

 

Komeda kursu: phm. Margarett Antonik SOKK, hm. Izabela Staszczyszyn SOKK, hm. Elżbieta Noga SOKK, hm. Marian Atonik SOKK, hm. Dariusz Zajączkowski SOKK, hm. Janusz Sikorski SOKK, phm. Aleksandra Jedryka, phm. Adam Panczocha, phm. Rafał Kaniak, pwd. Tomasz Kazubski

Kurs organizowany wraz z ZKK Chorągwi Opolskiej.

bottom of page