IV Ogólnopolska zbiórka Ruchu 

6-8 marca 2020 r.

Lipowiec / Górki Wielkie

 

WSPÓLNOTA, INSTRUKTORSKIE SWĘDZENIE MÓZGU I WIELKA HISTORIA

6-8 marca to niezwykła podróż dla uczestników naszej corocznej zbiórki ruchu. Podróż w czasie bo poznajemy Górki Wielkie, Bucze -  miejsca przepełnione historią, niesamowitą atmosferą. Gdy tam się jest łatwo poczuć skalę i klasę ZHP czasów międzywojnia. Po tych ścieżkach chodzili nasi wielcy poprzednicy: Rudy, Alek, Zośka… Aleksander Kamiński, Józefina Łapińska, Ewa Grodecka…

Tyle ważnych rzeczy się tutaj działo. Łatwo wyobrazić sobie skalę, poczuć rozmach ówczesnej pracy z kadrą.

 

Atmosfera jak zawsze rodzinna, czuć wspólnotę myśli, chęć współdziałania - i nie ważne ile masz lat, jaką pełnisz funkcję, jaki masz kolor podkładki pod krzyżem, każdy jest częścią czegoś większego. Wspólnie ustalamy nasze priorytety na kolejny rok, układamy plan, dyskutujemy przy kominku, podążamy za wyzwaniami, czasem różnimy się w poglądach, ale każdy ma TUTAJ swoje miejsce.

 

KOMENDA I REGIONY. 

Wprowadzamy zmiany w konstytucji, wybieramy komendę Ruchu: Przewodniczącą zostaje hm. Jolanta Kreczmańska, członkowie komendy to: hm. Agnieszka Rytel- Wiceprzewodnicząca, phm. Margarett Antonik –Wiceprzewodnicząca, hm. Anna Franik - sekretarz, hm. Katarzyna Rytko – członek komendy (odpowiedzialna za bloga i wydawnictwa), , phm. Zbyszek Popowski - członek komendy (odpowiedzialny za wzmocnienie programu dla harcerzy i instruktorów). Do obsadzenia pozostał w komendzie jeden wakat - dla osoby zajmującej się kontaktem z „regionalnymi”.  – czyli tymi którzy dbają o rozwój ruchu lokalnie. Obecnie mamy wybranych 15 regionalnych w 15 chorągwiach. To oni wybiorą swojego przedstawiciela do komendy.

 

KONSTYTUCJA I PROGRAM

Po pierwsze Konstytucja. Choć tego nie planowaliśmy, zmienia się konstytucja Ruchu. Dochodzi ważny punkt do celów Ruchu.

Po drugie plany. Zmiana celów niesie ze sobą zmianę nacisków i wyboru form w programie. Powstają plany na kolejny rok, które już wiemy, że ze względu na sytuację z epidemią musimy zmodyfikować. Najważniejsza będzie jednak IV Kąpiel Metodyczna, która po zeszłorocznym rozkwicie staje się sztandarowym działaniem Ruchu. W tym roku spotkają się  w ostatni weekend sierpnia w centralnej Polsce nie tylko komendy hufców i drużyn (drużynowi i przyboczni) ale też komendy Szczepów. A więc już cała kadra hufca może jechać! To jak zwykle wydarzenie, które w zeszłym roku cieszyło się niezwykłą popularnością a każda komenda wyjechała z niego przynajmniej z zarysem własnego programu. Pomysły na ten rok sprawiły, że i my już na czekamy na to wspólne budowanie programów.

Jesień to czas dwóch kursów podharcmistrzowskich a zima kursu kadry kształcącej. Wzmacniamy bloga i wydawnictwa a przede wszystkim pracujemy nad wzmocnieniem w drużynach systemu stopni i sprawności. Tu będzie siał ziarno nasz HULTAJ – czyli Harcerski Uniwersytet Latający wychodzący do środowisk. Od zbiórki już wystartowały 3 sprawności na czas epidemii, które cieszą się ogromnym uznaniem. Ruszyły poranne medytacje „Między ciszą a nadzieją” oraz seria recenzji książek harcerskich „Będę móvieć o książkach”. Oczywiście przed świętami będzie cieszący się dużą popularnością „Kalendarz adwentowy”. Jeszcze latem, jeśli rzeczywistość nie pokrzyżuje planów członkowie ruchu ruszą na instruktorską wyprawę.

Związek Harcerstwa Polskiego

RPM „Ręka Metody”

Trzymaj rękę na pulsie - wchodź na naszą stronę.